Fanatics lanserar ett program mot oseriösa aktörer för sportspelare
Fanatics Sportsbook drar nu en tydlig gräns mellan sportsbetting och trakasserier på nätet. Inför NFL-säsongen 2026 lanserar spelbolaget det så kallade Bad Actor Program, den hittills mest omfattande integritetssatsningen från en licensierad amerikansk sportsbook. Initiativet markerar också ett tydligt skifte i hur spelbranschen ser på spelares beteende utanför själva spelplattformen.
Vad är Bad Actor Program?
Fanatics Bad Actor Program övervakar offentlig aktivitet på sociala medier, bland annat X, Instagram, Facebook, TikTok och YouTube. Idrottare kan dessutom skicka in hotfulla eller kränkande direktmeddelanden för granskning. Programmet har utvecklats tillsammans med två specialiserade företag: IC360, som arbetar med integritet och regelefterlevnad, samt Signify Group, som är specialiserat på analys av sociala medier.
De båda företagen bidrar med olika delar av lösningen. Signifys verktyg Threat Matrix ansvarar för övervakningen av sociala medier, medan IC360 använder sitt system ProhiBet för att hantera databasen över personer som flaggats. När programmet identifierar någon som ägnar sig åt trakasserier eller framför hot läggs personen till i en gemensam databas. Spelbolag som deltar i samarbetet kan sedan använda informationen för att stänga av eller begränsa dessa användare på sina plattformar.
Vid allvarliga fall med trovärdiga hot kan informationen även lämnas vidare till brottsbekämpande myndigheter. Fanatics är den första licensierade amerikanska sportsbooken som ansluter sig till initiativet. På sikt väntas även idrottsligor och lag ansluta, vilket ska ge en bättre överblick över återkommande förövare.
Ett växande problem i takt med legaliseringen
Lanseringen speglar ett problem som vuxit i takt med att sportsbetting blivit lagligt i allt fler amerikanska delstater. När spelandet blivit mer lättillgängligt har även trakasserierna mot idrottare ökat. Förlorade spel och starka känslor har lett till att spelare, tränare och domare utsatts för hot och kränkningar, ibland medan matcher fortfarande pågår.
Matt King, vd för Fanatics Betting and Gaming, säger att inget spelresultat någonsin rättfärdigar trakasserier eller hot mot personer inom idrotten. Budskapet är tydligt: den som publicerar hotfullt eller kränkande innehåll på nätet riskerar sitt Fanatics-konto. Företaget vill agera innan ett uppmärksammat fall tvingar fram förändringar.
Jonathan Hirshler, vd för Signify Group, beskriver satsningen som ett svar på de krav som idrottsorganisationer länge ställt på spelbranschen. Scott Sadin, med-vd för IC360, menar att omfattningen av hot och trakasserier är oroande och att utvecklingen skadar förtroendet för hela spelindustrin.
Vad innebär det för spelarna?
För den stora majoriteten av kunder kommer Bad Actor Program aldrig att påverka deras konto. Vanliga kommentarer eller frustration efter ett förlorat spel omfattas inte av systemet. Fokus ligger i stället på trovärdiga hot och riktade trakasserier, inte på normal aktivitet i sociala medier.
Samtidigt innebär programmet något helt nytt. Ett spelbolag övervakar nu offentligt beteende utanför den egna plattformen och använder den informationen vid beslut om spelkonton. Det väcker frågor om hur databasen förvaltas, hur felaktiga registreringar rättas och vilka möjligheter som finns att överklaga om någon flaggas av misstag. De detaljerna har ännu inte offentliggjorts. Om programmet senare omfattar ligor och idrottslag blir svaren ännu viktigare.
Kan sätta en ny standard
Ingen annan licensierad amerikansk sportsbook har hittills kopplat användares beteende på sociala medier så direkt till deras spelkonto. Om Fanatics Bad Actor Program visar sig fungera lär andra spelbolag möta ett ökat tryck att införa liknande lösningar. Även delstatliga spelmyndigheter kan komma att följa utvecklingen noggrant, särskilt om satsningen leder till en tydlig minskning av trakasserier mot idrottare.
Fanatics har därmed positionerat sig som ett spelbolag som vill ta en aktiv roll i frågor som rör integritet och säkerhet. NFL-säsongen inleds snart, och programmet kommer att sättas på sitt första stora prov innan året är slut. Resten av spelbranschen lär följa utvecklingen noga.

